spot_img

ذات صلة

جمع

Užitočné veci, ktoré bežne ľudia vyhadzujú, pritom ešte dokážu poslúžiť

Veľa vecí ľudia bezmyšlienkovite vyhadzujú bez toho, aby sa...

Slanina a ďalšie potraviny, ktoré na gril rozhodne nepatria

Leto sa blíži ak nemu neodmysliteľne patrí aj grilovanie....

Ako správne používať umývačku, rúru a ďalšie veci, aby spotrebovali menej elektriny

Ceny energií posledné roky stúpajú nahor raketovou rýchlosťou. Niet...

V lete 2022 budú všetky ženy nosiť ramienkové šaty

Šaty, šaty a zase šaty. Toto leto ponúka nepreberný...

Ako správne prať v práčke, aby sa ušetrilo

Už dávno sa až na výnimky bielizeň neperie v ruke. Používanie práčky je tak automatickou činnosťou, že nad tým väčšina ľudí príliš nepremýšľa. Zmena niektorých návykov pritom môže pomôcť ušetriť peniaze. Prečítajte si niekoľko tipov, ako používať vašu práčku optimálnym spôsobom.

Vyberajte prací program múdro
Vedeli ste, že predpieranie pridáva až 15% k spotrebe energií? Pokiaľ je vaša bielizeň veľmi špinavá, použite radšej pracie gule. Dávajte tiež pozor na výber teploty prania. Vo väčšine prípadov je dostatočné a šetrné pranie na 30 °. Pokiaľ periete na nižšie teploty, používajte radšej tekutý prací prostriedok. Ideálne sú tzv. eko programy, ktorými dnes disponujú všetky novšie modely práčok. Tie samy o sebe ušetria 30 – 45 % energie.

Ak máte len pár kúskov alebo vaša bielizeň nie je nijako znečistená, môžete tiež využiť rýchle alebo expresné programy. Pamätajte však na to, že teplota prania musí byť prispôsobená miere znečistenia vašej bielizne. Pri nízkych teplotách sa tiež v bielizni nelikvidujú niektoré baktérie, môžete však použiť dezinfekciu na bielizeň.

Práčka nesmie byť napchatá na prasknutie
Pri plnení bubna práčky do neho skúste vložiť čo najviac bielizne, aby ste čo najviac ušetrili. S plnením to však nepreháňajte, pretože preplnený bubon, kde bielizeň nemá absolútne žiadny priestor na pohyb, jednať môže poškodiť bubon práčky kvôli vysokej záťaži bielizne pri namočení, jednak sa bielizeň nemá šancu riadne vyčistiť a môže aj po vytiahnutí z práčky zapáchať alebo byť stále špinavá .

Prací prostriedok na bielizeň používajte podľa návodu na obale, nikdy ho nedávajte len tak od oka. Viac pracieho prostriedku alebo aviváže totiž paradoxne môže spôsobiť, že bielizeň bude zapáchať, pretože sa prací prostriedok či aviváž z bielizne dostatočne nevymyje. Okrem toho nadmerné používanie pracích prostriedkov a aviváže rozhodne nešetrí vašu peňaženku.

Perte v správny čas
Ak využívate tzv. nočný prúd, potom sa vám určite oplatí prať cez noc alebo cez víkendy, kedy využívate zníženú tarifu. Pokiaľ sa samozrejme chystáte už do postele a nechce sa vám vešať bielizeň uprostred noci, nastavte na práčke odložený štart tak, aby ste ráno vstali k už vypranej bielizni. Pri využívaní fotovoltaických panelov je pochopiteľne naopak ideálne prať bielizeň uprostred dňa, aby ste využili na pranie bezplatnú elektrinu vyrobenú vašimi panelmi.

Pozor na sušičky
Sušičky sú skvelými pomocníkmi, ale pochopiteľne spotrebúvajú veľké množstvo energie. Pokiaľ teda máte priestor a čas na schnutie bielizne, nechajte ho radšej uschnúť napríklad vonku na sušiaku.

Udržujte práčku vo forme
Aby ste nemuseli riešiť drahé opravy práčky alebo rovno kúpu nového kusu, udržujte vašu práčku vo forme pomocou ľahkej údržby. Každé dva mesiace vyčistite filter čerpadla, ktorý je prístupný cez poklop na práčke. Malý vodný filter vyčistite každých 6 mesiacov. Pri čistení práčky ju majte odpojenú od prívodu elektriny. Každé dva mesiace tiež pustite práčku na 90 ° s prípravkom určeným na čistenie a dezinfekciu práčky.

Tiež nezabúdajte o práčky pridávať prostriedok na odstraňovanie vodného kameňa. Ak vlastníte už naozaj starú práčku, zvážte jej výmenu, ktorá vám vo výsledku pomôže ušetriť niekoľko tisíc. Investujte to práčky triedy A+++, pokiaľ môžete, vyberte si radšej overenú značku výrobcu. V prípade práčky sa tiež určite vyplatí predĺžená záruka na niekoľko rokov.

spot_imgspot_img